MUSTAFA SAK : 'SANAYİ BÜYÜMELİ'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyümeye ilişkin açıklamalarının iş dünyası adına çok önemsiyorum. Ülkemizin sanayisiz büyüyemeyeceğini biliyoruz. Sanayi öncülüğünde büyümeye ihtiyacın olduğunu düşünüyorum. Sürdürülebilir ve istikrarlı bir büyüme de sanayisiz olmaz. Üretimde yaşanan zorluklar, enerji ve iş gücü maliyetleri hepimizin malumu. Yatırım ve ihracatı destekleyen politikalara hepimizin ihtiyacı olduğunu hatırlatmakta yarar var. Sanayi büyümezse, hizmet sektörü bir ülkeyi uzun süre ayakta tutamaz. Katma değeri yüksek, inovatif bir sanayi üretimine yönelmemiz gerekiyor. ADO grup olarak bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bir yandan da yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Cezayir’deki fabrikamız devreye girdi, üretime başladı. Mısır fabrikamız ise Aralık 2024’de üretime başlayacak.

Deprem bölgesine desteğimiz sürüyor

Geçen yıl 6 Şubat 2023’de 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinde onbinlerce can kaybı yaşadık. 110 milyar dolarlık ekonomik kayıp söz konusu. Yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza rahmet, milletimize de tekrar başsağlığı diliyorum. Deprem bölgesine konut eksikliği en yüksek seviyede olduğu görülüyor. Biz de ADO Grup olarak bölgenin yaralarının sarılması amacıyla konutlar nutlar inşa ediyoruz. Elbette bu afetin yaraları sadece konut yaparak inşaat ile sarılmaz. Sosyal boyutlarını da gözardı etmemek gerekir. İstihdam da bunlardan birisi. Tüm bu sıkıntıların sorunların giderilmesi kısa bir zaman alamayacak. Devletimizin öncülüğünde gerekenlerin hızla yapıldığını görüyorum. İş insanlarımız da ellerinden gelen yardım ve desteği yapıyor, yapıyoruz. Yurttaşlarımızın bir an önce normal yaşamına evlerine ve işlerine kavuşması en büyük dileğimiz. Çocuklarımız ve gençlerimiz eğitimlerini tamamlasınlar ve hayata güçlü başlasınlar. Bu konularda hepimize görev düşüyor. Kimse elini taşın altına koymaktan çekinmesin. Yoksa bu yaraların sarılması çok uzun sürer.

Savaşlar ve çekişmeler sona ermeli

Bulunduğumuz coğrafyanın özel koşullarını, çıkar çatışmalarını, jeo-ekonomik, jeo-politik, jeo- stratejik yönelişlerini; ülkeler arasındaki savaşlar, büyük güçler arasındaki çekişmeler, bölgesel güçlerin stratejileri, taktiklerini ve uygulamalar insanlara büyük acılar yaşatıyor. İnsan olarak çok üzülüyoruz elbette. Bizler bölgelere huzurun ve güvenli yaşamın geri dönmesini istiyoruz. Acıların son bulması dileğimiz.

Deprem konutlarına katkı koyduk

Pvc sektörünün açık ara lideri pozisyonundaki firmamız son yıllarda yeryüzünün gördüğü en büyük afetlerden birini ülkemizin yaşamış olmasına kayıtsız kalamazdı. Evlerini kaybeden insanlarımıza en kısa sürede sağlam güvenilir ve hızlı bir konut tedarik etmeyi kendine hedef koyan hükümetimize aynı sağlamlıkta aynı kalitede ve yine aynı hızla en önemli inşaat yalıtım kalemlerinden biri olan pvc pencere imalatlarında aktif rol almak istedik. Adopen imzası taşıyan sözleşmeler ile Rönesans Holding üstlenimindeki Hatay ili Defne ilçesi 3.069 konut, Kuzu Grup üstleminindeki Adıyaman ili İndere bölgesi 3.150 konut projeleri pvc pencere ısıcam ve körkasaları montaj dahil olarak toplam 8 ayda bitirmek üzere yola çıktık . Toplamda 40.000 adete yakın pencere ve 70.000 m2 ısıcam üretimleri ile sahadaki tecrübeli montaj ekiplerimizle süresinde eksiksiz bir şekilde depremzede vatandaşlarımıza hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz.

ADOKİM 6’ncı yılına girdi

Faaliyete geçtiği andan itibaren kimya sektöründe öncü duruma geçen ADOKİM’in 6. kuruluş yıl dönümü kutlandı. Sayın Talip Küner liderliğinde faaliyetlerini sürdüren şirketimiz bünyesindeki çalışma arkadaşlarımızla gurur duyuyoruz. ADOKİM Ailesi'nde hizmetlerinin 5. Yılını tamamlayan personelimizi tebrik eder, artarak devam edeceğine inandığımız özverili ve değerli katkılarından dolayı tüm çalışanlarımıza teşekkür ederiz.