MUSTAFA SAK : 'EN BÜYÜK ESER; CUMHURİYET'

Teknolojik gelişmeler tüm ülkeleri toplumları değiştirdi, değiştirmeye de devam ediyor. Ayak uydurmak gerekiyor Uyduramayanlar ne yazık ki geride kalıyor. Rakipler hızla uzaklaşıyor yetişmek olanaksız hale geliyor.

ADO grup olarak yurt dışında da yatırımlarımızı arttırıyoruz. Afrika ve Ortadoğu pazarına ulaşmak için Cezayir ve Mısır’a fabrika hayalimizi yerine getirdik, getiriyoruz. Cezayir üretime başladı, Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki Ain Sokhna şehrinde ise 55 bin metrekarelik bir alanda yatırım devam ediyor. 2024 yılın faaliyete başlayacak. İki yeni yatırımımızla övünüyoruz. Ülkemize döviz kazandıracağımız için mutluyuz.

Günümüzde hem ülkeler arasında ve dolayısıyla hem de şirketler arasında yaşanan her alandaki rekabet artık acımasız hale dönüştü. Bu durum kaçınılmaz olarak böyle… Bunu tartışmak yerine hızlı yürümek gerekiyor.

Teknolojinin gelişmesiyle ‘Yapay Zeka’ ile de tanıştık. Bu konuda her kişi kurum kuruluş bununla tanışacak bu gelişmeden olumlu veya olumsuz etkilenecek. Görünen o ki insanoğlunun durup dinlenme şansı yok. Az ya da çok bu konuda mecburen bilgi sahibi olacağız.

Her şeyden önce ekonomi hepimiz için önemli bir konudur. Ülkeler,üretimle zenginleşir halkı da bu zenginlikten payını alır. Bildiğiniz gibi bu yılki genel seçimler oldukça hararetli ve rekabet halinde geçti. Sonuçta yüksek bir katılım gerçekleşti ve AK Parti lideri Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha Cumhurbaşkanı seçildi.

ÜRETİM ARTTIRILMALI

İlk iş sanayinin üretim kapasitesinin arttırılması yönünde adımlar atılmalı. İşsizliğin ilacı da sanayinin gelişmişliği ile doğru orantılı olduğunu biliyoruz.

Enflasyon ile mücadelede hepimize görev düşüyor. Döviz sorununun dışa bağımlılığın en aza indirilmesiyle giderilebileceğini biliyoruz. ADO olarak yatırımlarımızı belirlerken buna çok ama çok önem veriyoruz. Devlet teşviklerinin de buna yönelik ilerlediğini görüyoruz.

Umuyorum kısa sürede dünyada ve ülkemizde ekonomik güven oluşacaktır. Eğer ülke olarak üretimimizi arttırıp dünyaya ürünlerimizi ulaştırabilirsek güven de kendiliğinden sağlanır. Elbette bu konu birkaç satırla dile getirilip çözümlenecek bir durum değildir. Elbette güven sözle sağlanmıyor. İktidarımızın bu konudaki uygulamalarını yerinde buluyorum. Ekonomi yönetiminin başarılara imza atacağından hiç kuşkumuz yok. En kısa sürede enflasyondan kurtulup iş dünyası da vatandaşlarımız da rahatlayacaklardır.

Gelişmiş ülkeler, 'kapsayıcı ekonomik kurumlar' sayesinde zengindir. Gelişmiş ülkelerde devlet, özel mülkiyet haklarını garanti ederek ve sözleşme hukukunu uygulayarak insanları yatırım yapmaya ve yenilik yapmaya teşvik eder.

Çağdaş eğitim ve gerekli altyapıyı sağlayarak yatırım ve büyümeyi sağlamalıyız. Sadece ekonomide değil tüm alanlarda kapsayıcı kurumlar oluşturulmalı, geliştirilmeli ve güçlendirilmelidir.

Sanayi için kredi olmazsa olmazdır. Kredi muslukları açılmalı, üretim ve istihdam kaybı yaşanmamalı…

***

“Benim en büyük eserim, Cumhuriyettir!” demişti önderimiz Mustafa Kemal Atatürk. Bu yıl 100’ncü yılını kutladığımız Cumhuriyetimizi Türk halkının sonsuza kadar koruyup yücelteceğinden hiç kuşkumuz yok. Genç girişimcilerimiz de sanayimizi, sektörümüzü geliştirecekler.

Ado grup olarak Atatürk’ün dediği gibi hep ileri bakarak ‘Muasır medeniyet’ seviyesinin de üzerine çıkarmak için tüm iş arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz ve çalışmayı da sürdürüyoruz.

Yaşasın Cumhuriyet yaşasın büyük Atatürk…