İCRA KURULU BAŞKANI EMRE AKSOY
'İSTİKRARLI BİR KARARLILIK İÇİNDE İLERLEYECEĞİZ'

ADO Grup İcra Kurulu Başkanı olarak atanan Jeoloji Yüksek Mühendisi Emre Aksoy, 2006 yılında genç bir mühendis olarak ADO Grup’una dahil oldu. Grup bünyesinde ilk olarak madencilik alanında çalışmış daha sonrasında birçok birimde görev alıp uzun bir dönem Üretim Grup Başkanlığı’nı yürüttü.

Kısa bir süre önce de ADO Grup İcra Kurulu Başkanı olarak yeni görevine atanan Emre Aksoy, dünyanın yapı malzemeleri üreticisi olarak en kaliteli ürünleri sunmayı ilke edindiklerini ve şirket faaliyetlerinin sürdürüldüğü sektörlerde kazandıkları deneyim ve olanaklar sayesinde istikrarlı büyümeyi sürdüreceklerini söyledi.

Yeni sektörlere ve projelere hızlı ve esnek olarak giriş yapmak için gerekli, motivasyon ve inanca sahip olduklarını belirten Aksoy, ADO Grup’un yeni dinamik ekibi ile devraldıkları bu sağlam altyapıyı, pazar payını arttırarak istikrarlı ve kararlılık içinde devam edeceklerini vurguladı.

Yatırımlar ve ilkler

İlerleyen dönemlerde yapılacakların yeni ekibin dinamikliğin, motivasyonun ve kararlığın tam olduğunun görüleceğini vurgulayan Emre Aksoy, “Yatırımlar ve ilkler katlanarak devam edecek. Bu durumun geçmişten alınan deneyim ve imkanlar sayesinde olduğunu ifade etmek isterim” dedi.

Aksoy şöyle devam etti:

“Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mustafa Sak’ın sektörde öncü olmaya verdiği önem ile özellikle son 10 yıl içerisinde yapılan yatırımlarla, bugün ADO Grup Bünyesinde 15 üretim tesisi ve birçok yardımcı tesisimiz ile aktif olarak çalışmaktayız. Kısa bir süre önce kimya sektörüne giriş yaptık. Türkiye’de üretimi ilk olarak tesisimiz tarafından yapılan, Etil Asetat ve Bütil Asetat üretimine hızlı bir şekilde başladık. Fabrikalarımızda inovasyon kadar entegrasyona da değer vermemiz sayesinde; inovasyon tarafında sektöre yenilikler getirirken, entegrasyona verdiğimiz önemle birçok hammaddemizi ve sarf malzememizi de kendi bünyemiz içinde üretir hale geldik.”

Bu çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkan yenilikleri anlatan İcra Kurulu Başkanı Emre Aksoy, “Örneğin fabrikalarımızda kullanmak için plastifiyan ve solvent üretmeye başladık. Sektörde şu an çok yeni olan Cool Color pigmentini kendi tesislerimizde üretiyoruz ve başta pencere profillerimiz olmak üzere birçok ürünümüzde kullanıyoruz. Ayrıca Dekoratif film sektöründe dış mekan film grubu olarak RAL Sertifikasına sahip olan 5 firmadan biriyiz. High Gloss film üretiminde dünyada 2 ülkeden biri olmanın ADO Film olarak haklı gurunu yaşıyoruz. Dekoratif film grubunda da yeni ürünlerle ilgili birçok yatırımları hayata geçirmek üzereyiz” diye konuştu.

FLOOR’da Türkiye’de Bir İlk!

Floor’da Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip olan ADO Floor Fabrikası’nda şu an 10 milyon m²/yıl kapasiye sahip olan tesislerini, Avrupa’dan yeni alınan hatların ilavesi ile yıl sonunda 14 milyon m²/yıl, 2022 yılı içerisinde ise 20 milyon m²/yıl kapasiteye ulaşacağını belirten Emre Aksoy, ADO Grup olarak yapı sektöründe yeni ürün gruplarıyla ilgili birçok yatırım planlarından ve inovatif ürün çalışmalarından bahsetti, yeni yapılacak bir yaşam alanında kullanılan ADO’nun yapı malzemelerini, “alüminyum aksamı, zemin, kapı, pencere, mobilya kaplamaları ve aksesuarları” olarak sıraladı.

‘’Entegrasyon ve inovasyon”un önemini sık sık dile getiren Emre Aksoy konuşmasını şu şekilde özetledi:

“PVC ve kimya sektöründe entegre olarak üretim yapan fabrikalarımız, ülkemiz için ilklere adım atarak her iki alanda da büyümeye devam ediyor. Yeni yapacak olduğumuz yatırımlarla birçok ürün ve hammaddeyi üreterek ülke ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlayacağız.”

Röportaj: Bülent Ecevit / Editör